Uwagi na temat zdjęć i rysunków w pracach licencjackich.

Często studenci, o czym już było wspomniane w poprzednich artykułach, starają się urozmaicić test swoich prac licencjackich, wstawiając do nich różne elementy. Często są to rysunki i fotografie. Tekst ten będzie traktował o tym, jak właściwie przygotować i umieścić te grafiki, aby dobrze się prezentowały i podnosiły wartość wizualną pracy.

O tym, gdzie umieścić zdjęcia i rysunki, najlepiej zdecydować po ukończeniu pisania tekstu. Wstawianie grafik na bieżąco może powodować ich nieustanne „przeskakiwanie” ze strony na stronę, co burzy układ pracy i powoduje rozsypywanie się tekstu. Po podjęciu decyzji, co do umiejscawiania elementów, należy wybrać najlepsze zdjęcia i rysunki.

Osobnym zagadnieniem jest opracowywanie fotografii i rysunków. Elementy wklejane w prace licencjackie powinny być odpowiednio przycięte, pozbawione elementów zbędnych i zmniejszone. Operacji tych można dokonać w praktycznie każdym, nawet najprostszym, programie do obróbki zdjęć (np. w IrfanView).

Grafiki wstawia się w programie Word z wykorzystaniem opcji Wstaw obraz z menu w górnym pasku. Następnie wybieramy typ wstawianej grafiki. Pamiętać trzeba, że każdy element w pracach licencjackich powinien być właściwie ponumerowany i podpisany (patrz: tekst dotyczący numerowania i oznaczania elementów graficznych).

Przy wstawianiu zdjęć i rysunków trzeba pamiętać, aby nie tylko były właściwie oznaczone. Grafiki muszą być ściśle powiązane z tekstem, w sąsiedztwie którego się znajdują. Powinny dopełniać treść, ilustrować opisane zjawiska oraz być użyteczne informacyjnie. Wtedy będą właściwie spełniać swoją funkcję wzbogacania pracy dyplomowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.