Zabezpieczenie wyników pracy kopia zapasowa

Regularna kopia bezpieczeństwa owoców naszej pracy przy komputerze to konieczność. Nikogo nie trzeba przekonywać o słuszności backupów i konieczności regularnego ich wykonywania.

Jednak regularna kopia bezpieczeństwa najważniejszych plików to jeszcze nie wszystko - trzeba jeszcze mieć dostęp do danych i możliwość ich odtworzenia w razie potrzeby. Kopie na serwerze zapasowym muszą być odpowiednio przechowywane i chronione.

Sprawny UPS

Komputer bacupowy powinien być wyposażony w zasilacz awaryjny ze sprawnym akumulatorem. Niestety czasem zapominamy o tym, że nasz komputer wyposażony jest w awaryjne zasilanie - pod-biurkowy zasilacz UPS. Zasilacz daje znać o sobie dopiero w momencie awarii zasilania ale często akumulator jest już wyeksploatowany i nie jest w stanie utrzymać napięcia.

To najczęstsza przyczyna awarii zasilania rezerwowego. Jednocześnie usunięcie problemu jest bardzo proste - wystarczy wymienić akumulator.

Demontaż obudowy zasilacza UPS należy przeprowadzać z najwyższą ostrożnością. Nawet odłączony od gniazdka 230V zasilacz w dodatku z zupełnie zużytą baterią może się okazać zagrożeniem. W układzie elektronicznym, głównie w kondensatorach może pozostać niebezpieczna ilość ładunku.

Do zasilaczy UPS dobrze nadają się akumulatory z długą żywotnością, np: Europower EPL, EPS. Mimo deklarowanej żywotności 10-12 lat testy akumulatora przeprowadzać trzeba częściej. Test najlepiej robić z użyciem innego urządzenia o stałym poborze prądu.

Jak testować akumulator w UPS

W celu przeprowadzenia sprawności zasilacza UPS najlepiej:

  • zamknąć system,
  • odłączyć komputer,
  • podłączyć inne proste urządzenie o stałym poborze prądu, mieszczącym się w granicach wydajności UPS (duża żarówka, mały grzejnik)
  • zmierzyć czas pracy i zanotować

O wymianie akumulatora trzeba zacząć myśleć gdy czas podtrzymania zmniejszy się o 20% w stosunku do wyniku osiągniętego na nowym akumulatorze. Test przeprowadzać trzeba zawsze w takich samych warunkach: akumulator w pełni naładowany, takie samo obciążenie.

Aspektów związanych z przechowywaniem kopii zapasowej jest znacznie więcej. Trzeba zadbać również o zabezpieczenie prze niepowołanym dostępem, kompletność itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.